Ha éppen lakás vagy házvásárlás előtt állsz, és ezt részben vagy egészben hitellel egészítenéd ki, akkor szinte kikerülhetetlen téma a CSOK. De mi az a CSOK tulajdonképpen?
Mi az a CSOK?
A CSOK egy betűszó, ami a családi otthonteremtési kedvezményre vonatkozik, régebbi nevén “szocpol”. Ez egy olyan támogatási forma, ami a (nagy)családosok otthonhoz jutását hivatott elősegíteni. 2015. július 1-jétől igényelhető, vissza nem térítendő állami támogatás, új illetve használt lakás vásárlásához, építéséhez illetve bővítéséhez.
Az állami támogatásnak több feltétele is van, melynek meg kell felelni, ha szeretnénk igényelni. A kedvezmény mértéke a gyermekek számától függően változik, valamint attól, milyen célra szeretnénk felhasználni a CSOK-ot.
CSOK összege új lakás esetén
A CSOK összege új lakás építésénél vagy új lakás vásárlásnál:
- egy gyermek esetén: 600 000 Ft;
- két gyermek esetén: 2 600 000 Ft;
- három vagy több gyermek esetén: 10 000 000 Ft.
Új lakás/ház vásárlásánál, vagy építésénél a támogatott ingatlan mérete el kell, hogy érje:
- egy gyermek esetén 40 m²-t / 70 m²-t;
- két gyermek esetén 50 m²-t / 80 m²-t;
- három gyermek esetén 60 m²-t / 90 m²-t;
- négy vagy több gyermek esetén 60 m²-t / 90 m²-t.
Három vagy több gyermek esetén a 10 millió forintos támogatás mellé +10 millió forintos államilag kamattámogatott hitelt is lehet igényelni, így tevődik össze a 10 + 10 millió forintos lakástámogatás. Fontos azonban megemlíteni, hogy a + 10 millió hitel bár államilag kamattámogatott, mégis banki hitel, így nemcsak a CSOK feltételei érvényesek rá.
CSOK összege használt lakásra
A CSOK használt lakásra vagy pedig CSOK bővítésre:
- egy gyermek esetén a CSOK összege: 600 000 Ft;
- két gyermek esetén: 1 430 000 Ft;
- három gyermek esetén: 2 200 000 Ft;
- négy vagy annál több gyermek esetén: 2 750 000 Ft.
A vásárolandó, vagy a bővítendő lakás (bővítés után) hasznos alapterülete legalább el kell, hogy érje:
- egy gyermek esetén 40 m²-t;
- két gyermek esetén 50 m²-t;
- három gyermek esetén 60 m²-t;
- négy vagy több gyermek esetén 70 m²-t.
Mit jelent a hasznos alapterület?
Hasznos alapterületnek számít a lakáson belül közvetlenül megközelíthető helyiségek alapterületének összege. Ide tartoznak: előszoba, közlekedő, nappali, hálószoba, étkező, konyha, étkezőkonyha, fürdőszoba, WC, kamra, tároló, gardrób, mosókonyha, kazánhelyiség és egyéb fűthető helyiség.
Nem számít hasznos alapterületnek, így nem lehet a számításba belevenni a gépjárműtárolót és a pinceszinti helyiségek alapterületét.
Forrás: kormany.hu
A CSOK (családi otthonteremtési kedvezmény) témájában készült írásunk tájékoztató jellegű. A benne lévő adatokat a lehető legnagyobb körültekintéssel gyűjtöttük össze, de az esetlegesen kimaradt részinformációk miatt érdemes szakemberhez fordulni a családi otthonteremtési kedvezmény (CSOK) igénylése előtt.